Nacrt Zakona o udžbenicima ušao je u javnu raspravu. Najveća novina su digitalni udžbenici. Šta još donosi ovaj propis? Hoće li školarcima konačno da bude zanimljivije, a roditeljima knjige jeftinije i šta od naredne godine očekuje gimnazijalce?
Ministar prosvete Mladen Šarčević pojasnio je da je uvođenje digitalnih udžbenika proces, te da papirna forma neće još “u penziju”.
– Mi smo na našim programima rada projektovali ono što javnost traži, obišli smo zemlje koje to intenzivno rade, kao što je to Južna Koreja. Jaku digitalizaciju škola u Srbiji očekujemo 2018. godine – rekao je ministar za Pink.
Kako je istakao, od početka godine najviše se ulagalo u obrazovanje, mada bi voleo da se neke stvari menjaju mnogo brže.
– Pripremili smo četiri zakona: Zakon o udžbenicima, školskoj inspekciji, o nacionalnim prekvalifikacijama i Zakon o profesijama. Ovi zakoni su potpuno spremni i naći će se pred parlamentom od Nove godine – najavio je ministar.
Radni timovi se formiraju i za još dva vrlo važna zakona – Zakon o naučno-istraživačkoj delatnosti, sa ciljem formiranja nezavisnog naučnog fonda, i Zakon o finansiranju visokog obrazovanja.
Ulaganja u nauku, kako je istakao, povećana su od ove godine, pa je tako od januara uloženo 15 odsto više sredstava iz budžeta.
U javnim rasporavama, na kojima se odlučuje o bitnim promenama u prosveti, treba da učestvuje celokupna stručna javnost, predavači, roditelji i nastavni kadar.
Digitalni udžbenici donose kvalitetniju nastavu, savremeniji proces učenja, čime se čitava nastava podiže na drugi nivo.
– Digitalni udžbenici se neće pojaviti odjednom, već ćemo uvoditi postepeno, kao kombinaciju sa papirnom formom, a koju ćemo potom potpuno izbaciti iz upotrebe – najavljuje Šarčević.
Ono što je jako važno jeste da je digitalni udžbenik jeftiniji od papirnog.
Izvor – pink
hahahaha e moj ministre pa jesi li ti bre svestan da se na našim fakultetima još uči o razmeni dobara bivše SFRJ ( kome bre to treba) eej t konta u računovodstvu( koja se ne koriste više od 20 godina) a da ne govorim o tome da na primer jedan Ekonomski fakulet u BG koji je bio simbol znanja sada propada zahvaljujuci sujetnim profesorima koji jel te ne priznaju Bolonju i tripuju da su Oksford ili da masa tih istih profesora ne zna ni sta je excel ili word, kakvi bre digitalni udzbenici za njih nisu ni plajvaz i masan papir.
Svaka cast kolegi Seljak-u hahaha. Bio sam student gore pomenutog fakulteta sve je tačno od a do š. Treba da dodje nova generacija profesora da to promeni. Isto je i u politici treba mladja generacija da dodje sposobnija i sa puno elana. Vucic je najavljvao ali mrka kapa kolko vidim od smene generacija sve su manje vise ista lica samo menjali partijske knjizice.