Grupa ruskih avanturista bacila se na istraživanje jedne od najspektakularnijih, ali ujedno i najmanje posećenih prirodnih atrakcija na zemlji – pećine Son Dong koja je skrivena duboko u vijetnamskoj džungli.
Najveća poznata pećina na zemlji nastala pre dva miliona godina, ali ulaz u nju otkriven je tek 1991. godine zahvaljujući jednom Vijetnamcu. Ipak, praktično do 2009. je bila nepoznata široj javnosti, ali su tada unutar nje počela istraživanja, koja su ubrzo pokazala „zastrašujuće“ dimenzije pećine.
Pećina je dugačka oko 9 kilometara, visoka preko 200, a široka 150 metara. Koliko je velika dovoljno govori činjenica da ima svoju mikroklimu, džunglu, reku i plažu i da je definitivno još jedan dokaz kako priroda stvara čuda nezamisliva ljudima.
Son Dong je za pocetioce bila zatvorena sve do 2013. godine, a Rusi koji su je istražili, slikali i snimili, dozvole su skupljali punih godinu dana. Na kraju, dobivši sve dozvole, kroz pećinu su ukupno „putovali“ 4 dana, pritom prošavši fascinantne podzemne šume i brze potoke.
“Ovde je mirno i osećate se potpuno slobodnim. Radi se o utočištu, izgubljenom svetu ispod površine“ – komentarisao je svoje utiske Ernest Rudijak, jedan od putnika.
Smatra se da godišnje tek dve hiljade putnika obiđe ovu pećinu, pre svega zbog zabačene lokacije, ali i ograničenog broja posetilaca.
Naime, dostupne su isključivo ture s vodičima koje koštaju nekoliko hiljada dolara, ali uprkos cenama, nestanu za nekoliko sati. Međutim, ovo se može uskoro promeniti, jer postoji plan izgradnje žičare kroz pećinu, pa bi na ovaj način dnevno moglo da je obiđe stotine znatiželjnika.