ŽENEVA: Sklad i mir na svakom mestu

Nisam se obradovala pozivu da dođem u Švajcarsku. Bila sam jednom u Cirihu i moram priznati da sam prema tom gradu ostala potpuno ravnodušna. Najviše me je iznerviralo letenje avionom jer sam letela u petak, kada pola estradne scene kreće na turneje po Švajcarskoj, Nemačkoj, Austriji. Budući da ne pripadam taboru „narodnjaka“, prijateljica koja je sa mnom putovala objasnila mi je ko su bila poznata lica u avionu.

printscreen
printscreen

Tako se jedna nedelja mog boravka u Cirihu završila. Bilo pa prošlo, ništa spektakularno. Sve što sam videla dopalo mi se, ali ne toliko da bih ponovo poželela da se vratim.

Od tada je prošlo nekoliko godina. U gužvi gradskog prevoza stigao mi je SMS. „Ukrcavaj se na prvi let za Švajcarsku. Idemo u Ženevu. Sve plaćeno.“ Nisam pitala drugaricu šta i kako, prihvatila sam poziv. Ionako nigde nisam išla u poslednje vreme, a u Ženevi nikad nisam bila. Stigle smo po planu putovanja, smestile se u pristojan i čist hotel sa četiri zvezdice. U ovaj grad na istoimenom jezeru odmah sam se zaljubila na prvi pogled. Najviše mi se dopala šetnja po starim delovima grada. Sve odiše skladom, mirom, sve je na svom mestu, ništa ne štrči. Nije onda uopšte čudno što su neke od organizacija Ujedinjenih nacija odabrale ovo mesto za svoje sedište. Ima nekoliko divnih restorana u kojima smo večerali, račun je platila prijateljica, a ja se nisam usudila da ga preračunavam u dinare. O kupovini nakita, satova, ekskluzivne robe s potpisom ne treba ni razmišljati jer su cene astronomski nedostižne za nas običan svet.

Najviše od svega su me zaintrigirale neke od epizoda iz istorije ovog grada. Svojevremeno su zbog delovanja reformatora poput Žana Kalvina Ženevu nazvali protestantskim Rimom. U šesnaestom veku Ženeva je bila centar kalvinizma; Katedrala Sv. Petra, danas poznata kao Stari grad, upravo je bila crkva Žana Kalvina. U vreme kada je Engleskom vladala kraljica Marija Prva, koja je proganjala protestante, veliki broj protestantskih učenih ljudi našao je utočište u Ženevi. Među njima je bio i Vilijam Vitingam, koji je nadgledao prevod Ženevske Biblije. Veliki utisak na mene ostavilo je i to što je Ženeva sedište jednog od najstarijih univerziteta na svetu. Ženevski univerzitet osnovan je davne 1559, a u njegovom sastavu deluje i jedna od najprestižnijih diplomatskih akademija, Škola za diplomatiju i međunarodne odnose.

Izvor: B92

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

nineteen − five =