Već u OVIM godinama muškarcima polna MOĆ jenjava!

Verovali ili ne, muškarcima se “polna moć” smanjuje već posle dvadesete godine

VEROVALI ili ne, muškarcima se “polna moć” smanjuje već posle dvadesete godine. To, naravno, ne znači da posle dvadesetih imaju problema sa erekcijom, već da je nagon kod muškarca naizraženiji u mladosti kada je mozak “preplavljen” hormonima. Međutim, s druge strane, erektilna disfunkcija ne mora da bude prirodni pratilac starenja. S godinama najčešći problem kod muškaraca je “nepouzdana erekcija”, što znači proređena, ili ne uvek dovoljno jaka.

pixabay.com
pixabay.com

– Promene sa potencijom nastaju usled “starenja aparata za uzbuđivanje”, tačnije usled starenja krvnih sudova, nerava, mišića, mozga, kao i raznoraznih hroničnih bolesti koje mogu da budu pratioci starenja – kaže dr Dušica Marković Žigić, psihijatar i seksolog. – Naravno, promene mogu da budu više ili manje prisutne. Muškarci koji imaju očuvano opšte fizičko i duševno zdravlje i zadovoljni su životom koji vode, mnogo duže ostaju seksualno aktivni.

Bolesti koje direktno doprinose seksualnoj nemoći su dijabetes i drugi endokrinološki poremećaji, skleroza krvnih sudova, upalne i degenerativne bolesti koje oštećuju nerve, kao i operacije prostate i debelog creva.

– Muškarac koji u najboljim godinama pati od erektilne disfunkcije ne može se “razboleti” samo zbog prisustva ovog stanja – kaže dr Dušica Marković Žigić. – Međutim, erektilna disfunkcija može izazvati duševnu patnju, brigu i neraspoloženje.

Doktorka Dušica Marković-Žigić kaže da na negativan muški polni odgovor, podjednako kao i fizičko zdravlje, utiče i odnos među partnerima. Veza u kojoj nema bliskosti, preovlađuje neprijateljstvo, ljutnja, nerazumevanje, osećaj niže vrednosti i strah, pogubni su za seksualnu želju i potenciju.

– Važno je istaći da muškarac može da oseti želju, ali da polni organ “zakaže” – objašnjava naša sagovornica. – Muškarci su skloni često da mešaju pojam seksualne želje sa potrebom da se dokažu kao uspešni ili odgovore “mačo” očekivanjima društva ili očekivanjima partnerke, a da u suštini pravu želju nemaju. Često se, nakon polnog “neuspeha”, kod muškarca javi strah da će se neuspeh ponoviti, pa je taj strah ono što “ubije” želju kada treba da dođe do odnosa.

DEPRESIJA

DOK muškarci imaju problema sa erekcijom, žene pate od poremećaja želje i uzbuđenja. Bilo da se radi o jednima ili drugima, dr Dušica Marković Žigić ističe da je najveći ubica seksualne želje depresija.

– Depresija je bolest raspoloženja i nagona, pa je jasno zašto je značajno pogođen seksualni život. Anksioznost ili nervoza, strepnja, briga takođe utiču na seksualni odgovor. Međutim, ne bi trebalo biti isključiv jer izvesni nivo “nervoze” može da bude i stimulativan.

Izvor: Novosti.rs

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

1 × 4 =