DOMAĆA VALUTA NAJSTABILNIJA U POSLEDNJIH 15 GODINA: Dinar će i u 2019. godini ostati veoma stabilan

Domaća valuta je ove godine bila nastabilnija u odnosu na evro u poslednjih 15 godina, a taj trend će se nastaviti i u 2019. Dinar može da poljulja samo neka ozbiljna ekonomska ili politička kriza u regionu, kažu ekonomisti.

pixabay.com
pixabay.com

Dinar će i u 2019. godini ostati veoma stabilan, neće ići iznad 119, ni ispod 118 u odnosu na evro, prognoziraju u Narodnoj banci Srbije, a potvrđuju stručnjaci. Domaća valuta ove godine bila je najstabilnija u poslednjih 15 godina, a zahvaljujući niskoj inflaciji, dobrom privrednom rastu i stranim investicijama taj trend će se nastaviti i u 2019.

Jedino što bi, prema mišljenju stručnjaka, moglo da poljulja vrednost nacionalne valute jeste neka eventualna velika ekonomska ili politička kriza u našem regionu ili na svetskom nivou.

U NBS prognoziraju da će domaća valuta i tokom 2019. godine zadržati stabilnost, baš kao što je i tokom ove godine, kada je u odnosu na evro oscilirala samo jedan dinar, između 118 i 119.

– Zahvaljujući merama u oblasti monetarne i fiskalne politike, makroekonomski pokazatelji naše zemlje su znatno poboljšani – inflacija je niska i stabilna duži niz godina, javni dug je smanjen, uspešno se sprovodi fiskalna konsolidacija, znatno je smanjen udeo problematičnih kredita. Može se očekivati da će faktori koji su delovali na stabilna kretanja na deviznom tržištu u prethodnom periodu nastaviti da deluju na isti način i tokom naredne godine. NBS će i u narednoj godini nastaviti da prati sve domaće i faktore iz međunarodnog okruženja koji utiču na kretanje kursa dinara i po potrebi će reagovati radi smanjenja prekomernih kratkoročnih oscilacija kursa dinara, očuvanja stabilnosti domaće valute i obezbeđenja normalnog funkcionisanja domaćeg deviznog tržišta – kažu u NBS-u.

I ekonomista Milan Kovačević kaže da, prema sadašnjim pokazateljima, odnos dinara prema evru ne bi trebalo da se osetno menja tokom 2019. godine.

– Ako privredni rast i inflacija budu na projektovanom nivou, ne vidim razlog da evro u narednoj godini raste. Bankarski sektor nam je stabilan, očekuje se i veliki priliv deviza od stranih investitora, što dodatno uliva optimizam da se po pitanju odnosa evra i dinara u narednoj godini neće ništa bitnije menjati. Sa druge strane, ni državi ni privredi ne odgovaraju velike turbulencije i oscilacije kursa, tako da NBS, s obzirom na to da raspolaže solidnim rezervama, može da, u slučaju da zatreba, “malo pogura” dinar – kaže Kovačević i naglašava da bi stabilnost dinara, ukoliko sve ostane kako je sada, jedino mogla da poremeti neka kriza u svetskim okvirima:

– Samo bi neke ozbiljne političke tenzije na planetarnom nivou ili u našem regionu mogle da poljuljaju jak dinar.

Dr Vladimir Krulj, saradnik Instituta za ekonomske odnose iz Londona, kaže da je, s obzirom na ostvarene rezultate srpske ekonomije u ovoj godini, realno očekivati da neće biti nekih značajnijih fluktuacija kursa dinara u 2019.
– Stabilan kurs dinara je jedan od najvažnijih elemenata ekonomske politike za narednu godinu. Treba istaći da je to rezultat odmerene monetarne politike Narodne banke Srbije, ali i dobrih makroekonomskih rezultata koje je Srbija ostvarila, pre svega u segmentu fiskalne konsolidacije i privrednog rasta – objašnjava dr Krulj.

Sa njim je saglasan i ekonomista Ivan Nikolić, koji ističe da dinar, ukoliko ne bude dramatičnih vanrednih okolnosti, svakako ostaje stabilan.

– Ne verujem da će u 2019. godini doći do neke drastične promene, već je gotovo izvesno da će dinar zadržati trenutnu vrednost. Prema procenama, domaća valuta će se, kao i ove godine, kretati u rasponu od 118 do 119 dinara za jedan evro. Jedini rizik koji bi mogao da utiče na drastičniju promenu odnosa dinara prema evru jeste zaoštravanje globalne monetarne politike ili rast političkih tenzija u regionu. Čak i ako se nešto desi, NBS može da reaguje, kao što je i ove godine sprečila dinar da previše ojača – smatra Nikolić.

 

Izvor: Informer

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

two × three =