Rasprava o Predlogu budžeta; Mali: Devet puta više JP uplaćuje u budžet

Beograd — Narodni poslanici Skupštine Srbije počeli su danas raspravu o Predlogu budžeta za 2021. godinu i setu pratećih zakona.

printscreen
printscreen

Predsednik Skupštine Ivica Dačić zaključio je načelno jedinstveni pretres o predlogu budžeta za 2021. godinu. Sedica se nastavlja sutra od 10 časova.

Ministar finansija Siniša Mali rekao je da budžet za 2021. godinu predstavlja temelj za ispunjenje programa Srbija 2025. Poručio je da se ide ka cilju da prosečna plata u državi bude 900 evra, a prosečna penzija 430 evra.

“Srbija će za par godina izgledati potpuno drugačije nego sada”, rekao je Mali.

Stabilno finansiranje ustanova kulture,budžet veći za 10,67%

Ministarka za kulturu i informisanje Maja Gojković izjavila je danas u Skupštini Srbije da je budžet za kulturu za 2021. uvećan za 10,67 odsto u odnosu na tekuću godinu i da iznosi ukupno 12,708 milijardi dinara čime je, kako je rekla, obezbeđeno stabilno finansiranje ustanova kultura u narednoj godini.

Gojković je tokom rasprave o Predlogu budžeta Srbije za 2021. rekla da su predviđena sredstva za sektor kulture i informisanja povećana za 12,708 milijardi dinara u odnosu na rebalans budžeta za 2020. što je uvećanje za 10,67 odsto.

”Planirani budžet za kulturu je razvojni, vidan je finansijski napredak u odnosu na prethodne godine. Imaćemo stabilno finansiranje ustanova kulture, povećali smo iznose za skoro sve konkurse iz oblasti kulture i informisanja”, rekla je Gojković.

Dodala je da je za oblast kulture opredeljeno 10,445 milijardi dinara, a za informisanje skoro milijardu i po dinara.

Gojković je kazala da opredeljena sredstva za kulturu i informisanje čine 1,10 odsto od ukupnog budžeta, što je uvećanje od 0,79 odsto u odnosu na rebalans budžeta za 2020.

Istakla je da je najznačajnije uvećanje za projekat ””Gradovi u fokusu”” za koji je opredeljeno 349,5 miliona dinara što je 250,5 miliona dinara više u odnosu na rebalans budžeta za 2020. i 200 miliona više u odnosu na budžet za 2019.

”To povećanje će u značajnoj meri doprineti decentralizaciji kulture, jer kultura ne treba da postoji samo u Beogradu i Novom Sadu već da prožima život čitave zemlje”, rekla je Gojković.

Dodala je da je za obnovu Petrovaradinske tvrđave u Novom Sadu namenjeno 300 miliona dinara, a za projekat ”Novi Sad evropska prestonica kulture” 302,9 miliona dinara što je, naglasila je, uvećanje za 157 miliona dinara.

Gojković je navela da je za pripremu novog projekta ””Prestonica kulture Srbije”” izdvojeno 11 miliona dinara.

Ministarka je rekla da je odlukom Vlade Srbije određeno da se daje podsticaj za investiranje u snimanje filmova i serija u Srbiji za šta je opredeljeno 700 miliona dinara.

Mali: Izdvajanja za prosvetu uvećana za 12 milijardi dinara

Ministar finansija Siniša Mali izjavo je da su budžetu za 2021. godinu za prosvetu i obrazovanje predviđena izdvajanja od ukupno 235,7 milijardi dinara i da je za taj sektor izdvojeno 12 milijardi dinara više nego u ovoj godini.

Mali je u Skupštini Srbije, obrazlažući Predlog budžeta za 2021.godinu, rekao da je, osim borbe sa kovidom-19, ulaganje u mlade, obrazovne kapacitete, istraživanja i znanje najvažnija stvar za Vladu Srbije.

”Osim borbe protiv pandemije, ulažemo maksimalne napore da se obrazovni sistem poboljša, ulažemo ne samo u zgrade, kompjutere, već i u znanje mladih kako bi bili što spremniji i sposobniji da se nose sa izazovima budućnosti”, rekao je Mali.

On je naveo da je u budžetu izdvojeno 940 miliona dinara za program Erazmus plus koji omogućava našim studentima da uđu u proces razmene sa stranim studentima.

Kako je rekao, u budžetu je predviđeno 700 miliona dinara za besplatne udžbenike za socijalno ugrožene učenike, dok je za digitalne udžbenike planirano 789 miliona dinara.

Za opremanje škola namenjeno je 729 miliona dinara, dok je 37 miliona evra izdvojeno za nastavak procesa digitalizacije učionica.

Mali je naveo da je 95 miliona evra namenjeno za početak izgradnje umetničkih fakulteta, koji će biti na jednom mestu, zatim da Biološki i Geografski dobiju svoje zgrade, kao i da se proširi ETF u Beogradu.

”Potpuno smo posvećeni izgradnji novih škola i fakulteta kako bi učenici i studenti imali što bolje uslove za rad”, rekao je Mali.

Dodao je da su za rekonstrukciju i proširenje kapaciteta studentskih domova u budžetu planirana 32 miliona evra.

“Srbija cilja na šest odsto rasta”

Ministar finansija Siniša Mali rekao je da i prema projekcijama Evropske komisiije i MMF-a za naredne dve godine, Srbija “apsolutni lider”.

Naveo je da Srbija cilja na šest odsto rasta za narednu godinu.

Ministar je odgovarajući na izlaganje poslanika Samira Tandira, rekao da je u prethodnom periodu bolnica u Novom Pazaru dobila dijagnostički blok, nova vozila, angio-salu. “To je sada jedna od najsavremenijih bolnica koje imamo”, rekao je on.

Poslanik Samir Tandir prethodno je rekao da je pandemija pokazala koliko je Novom Pazaru neophodan klinički centar.

Govoreći o predlogu budžeta, on je rekao da on predviđa 19,5 milijardi dinara za nastavak izgradnje auto-puta Preljina-Požega, koji dolazi na oko sat vremena oko sandžačkih opština što će doprineti boljoj komunikaciji građana.

On je istakao i finansiranje gasovoda ka Novom Pazaru, a koje predviđa predlog budžeta. Po njegovom mišljenju gasovod je pored saobraćajnica neophodan za dolazak velikih investitora.

Mali: Plate u privatnom sektoru se mnogo više povećavaju nego u javnom

Ministar finansija Siniša Mali rekao je da se plate u privatnom sektoru povećavaju mnogo više nego u javnom.

On je u Skupštini rekao da Srbija sada ima 2,936 600 zaposlenih, a da je broj nezaposlenih 292 hiljada. On je istakao da je 2012. godine bilo samo 2,2 miliona zaposlenih.

Prema njegovim rečima, u privatnom sektoru plate su porasle sa 38.998 na 55.724 dinara, što je oko 42 odsto, dok su u javnom sektoru plate porasle za 28,4 odsto.

“Plate u privatnom sektoru se mnogo više povećavaju nego u javnom sektoru”, rekao je Mali.

Mali: Iz godine u godinu sve više izdvajanja za privredu

Ministar finansija Siniša Mali rekao je da je javni dug 2012. godine iznosio više od 17 milijardi evra. Iz godine u godinu, istakao je, povećava se izdvajanje za privredu.

“Republički zavod za statistiku sledeće godine ima dodatni novac samo i isključivo zato što treba da izvrši popis sledeće godine”, objasnio je on.

On je napravio i poređenje plata zdravstvenih radnika, te tako naveo da je medicinska sestra u Srbiji 2011. godine primala platu od 34.804,3 dinara, a 2020. godine ta plata je povećana na 57.399 dinara.

Kada su subvencije u pitanju, to nije podrška gubitašima, kako je rekao, već je u pitanju podrška razvoju preduzetništva, industrije, tu su turistički vaučeri za putovanja po Srbiji, naučno-tehnološki parkovi, programi za mlade, istraživače, ali i ekološki projekti.

“Budžet Ministarstva za ekologiju i zaštitu životne sredine je 8,31 milijardu dinara”, precizirao je Mali.

“Država stala iza projekta gasovoda od Aleksandrovca do Tutina”

Ministarstvo finansija će u četvrtak prebaciti sredstva u iznosu od 20,1 milion dinara Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, ravnopravnost polova i društveni dijalog, odnosno Nacionalnom savetu nacionalnih manjina, izjavio je danas u Skupštini Srbije ministar Siniša Mali.

“Obećao sam da ćemo pomoći Nacionalnom savetu nacionalnih manjina. U petak nam je stigao zahtev u iznosu od 20,1 milion dinara koji ćemo ispoštovati”, rekao je Mali odgovarajući poslaniku Ujedinjena dolina-SDA Sandžaka Enisu Imamoviću.

Imamoviću je “zasmetalo” što se budžetska linija za Nacionalne savete naziva “dotacije nevladinim organizacijama”, navodeći da mu je to neprihvatljivo i da skreće pažnju da saveti nisu organizacija već organ manjinske samouprave koji se bira na izborima.

Imamović je rekao da neće podržati Predlog budžeta za 2021.godinu, između ostalog, zato što nije ispoštovan Zakon o planskom sistemu, kao i da čitajući budžet nije uspeo da nađe “razlog” zašto bi neko iz Sandžaka ili Preševske doline trebalo za njega da glasa.

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić je kratko prokomentarisao da je mislio da će Imamović podržati Predlog budžeta, jer im je, kaže, sve uvaženo, ali je i konstatovao da ni “njegovo razočarenje nije tako veliko”.

Imamović je kao obrazloženje zbog čega neće da glasa za budžet naveo i da mu je neprihvatljivo da se u dokumentu nije našla izgradnja Kliničkog centra Novi Pazar.

Mali mu je odgovorio da vlada gleda da završi sve projekte koje kandiduju lokalne samouprave i podsetio je Imamovića da je završena rekonstrukcija OŠ “Vuk Karadžić” u Preševu, kao i Gimnazija “Skenderbeg”.

Ministar finansija ga je takođe podsetio da je skupština u decembru prošle godine izglasala garanciju Srbijagasu za izgradnju gasovoda od Aleksandrovca do Tutina i da se dolaskom gasovoda očekuje dalji ekonomski razvoj tog dela Srbije.

Mali je naveo i da su ove godine opštine Preševo, Sjenicu, Novi Pazar, Tutin dobile dodatnih 250 milona dinara za tekuću likvidnost, završetak kapitalnih projekata, navodeći da Vlada Srbije pomaže svakoj lokalnoj samoupravi kojoj pomoć treba.

Odgovarajući na primedbe poslanika Enisa Imamovića, ministar finansija Siniša Mali rekao je da je za gasovod od Aleksandrovca do Tutina država stala iza tog projekta.

“Opravdano ste rekli da treba više da radimo na kapitalnim investicijama kao što je gasovod, pa hajde da ih kandidujemo”, kazao je Mali.

“Nismo uspeli naći nijedan razlog zašto bi bilo ko iz Sandžaka ili Preševske doline glasao za ovaj Predlog budžeta”, kazao je prethodno u Skupštini Enis Imamović (SDA Sandžaka).

“Za nas je neprihvatljivo da se u ovom predlogu nije našlo mesta za izgradnju kliničkog centra u Novom Pazaru”, objasnio je Imamović, rekavši da mu nije jasno zašto se i drugi predstavnici tamošnjih građana ne zalažu za taj klinički centar.

“Isti takav slučaj je i sa auto-putem, isto i sa železnicom”, dodao je. On je pitao zašto izostaje refundacija novca koji građani Srbije troše na lečenje iako imaju overene zdravstvene knjižice, dodavši da se na tome mora insistirati, makar to radili građanskim tužbama protiv PIO Fonda.

Zukorlić: Pomoći pravnim licima verskih zajednica

Predsednik Stranke pravde i pomirenja Muamer zukorlić izjavio je danas u Skupštini Srbije da će poslanici te stranke podržati predloženi budžeta za 2021. godinu, pošto će, uprkos krizi sa koronom, biti nastavljeni započeti projekti.

“Ali, posebno me raduje da će oni projekti koji su već započeti biti nastavljeni i da kriza neće ugroziti te projekte na podrucju cele zemljle, a posebno na područu ‘Sandžaka’ kada je u pitanju izgradnja puta Novi – Pazar Tutin i gasovoda od Brusa preko Kopaonika do Novog Pazara i Tutina”, rekao je on.

Zukorlić se u svom izlaganju bavio se pitanjem problema verskih zajednica i zatražio da se iznađe način da se pomogne pravnim licima u okviru verskih zajednica isto kao i ostalim pravnim licima, to jest, da im se pomogne da prevaziđu krizu i prežive, pošto su Ustav i zakoni eksplicitni po pitanju ravnopravnosti verskih zajednica.

“To je veoma važno pitanje, ali i veoma osetljivo ako imamo raskorak u pogledu tretiranja pojedinih”, kazao je Zukorlić.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

17 − 9 =