AMERIČKO-KINESKI DIL: Posao vredan 250 milijardi dolara!

Peking — Američke kompanije, od proizvođača čipova Kalkoma do proizvođača aviona Boing, potpisale su mnoštvo sporazuma tokom posete SAD predsednika Pekingu.

pixabay.com
pixabay.com

Njihova vrednost, kako izveštava Rojters, iznosi čak 250 milijardi dolara.

Prema jednom od sporazuma, Kina će dobijati 75 odsto prirodnog gasa iz oblasti Severna padina Aljaske, ukoliko bude realizovan ugovor o izgradnji gasovoda koji su potpisale tri vodeće kineske kompanije i vlasti Aljaske.

Tim ugovorom se, kako prenosi agencija AP, ne garantuje da će gasovod biti izgrađen, ali se njime “udahnjuje novi život” projektu koji Aljaska želi već decenijama kako bi neutralisala pad proizvodnje nafte na Severnoj padini.

Ukoliko sve bude išlo prema planu, finalni ugovori biće potpisani do kraja 2018. godine, a gasovod bi trebalo da bude pušten u rad do 2024. ili 2025. godine.

Taj ugovor je potpisan u prisustvu Trampa i kineskog predsednika Si Đinpinga, finansijski detalji nisu obelodanjeni, a procenjuje se da bi taj projekat mogao da košta 43 milijarde dolara i da pomogne zapošljavanju 12.000 Amerikanaca tokom izgradnje gasovoda.

Najveća svetska energetska kompanija po vrednosti aktive, Čajna Enerdži Korporejšn, potpisala je memorandum o razumevanju sa SAD-om o ulaganju 83,7 milijardi dolara u projekte vađenja gasa iz škriljaca, proizvodnji struje i hemijskih proizvoda u američkoj državi Zapadna Virdžinija.

Kako je saopštilo američko Ministarstvo trgovine, Memorandum o razumevanju potpisan je tokom državne posete predsednika SAD-a Donalda Trampa Pekingu, prenosi agencija Rojters.

Memorandum predstavlja prvu veliku ivesticiju novoosnovane kompanije Čajna Enerdži, koja je nastala spajanjem Čajna Šenhua grupe, najvećeg proizvodjača uglja u toj državi, i Čajna Gudijan korporacije, jedne od pet najvećih kompanija u Kini.

Ovaj sporazum takođe ukazuje na ambiciju kompanije Čajna Enerdži da diverzifikuje svoje poslovanje i na sektor prirodnog gasa i prerade, navodio britanska agencija.

Ta zamašna investicija bi trebalo da tokom dvadesetogodišnjeg perioda pokrije projekte u oblasti proizvodnje električne energije, hemijskih proizvoda i podzemnog skladištenja tečnog prirodnog gasa, saopšteno je iz Zapadne Virdžinije.

Pored toga, američki Boing je od kineske kompanije Čajna aviejšen suplajz dobio porudžbine vredne 37 milijardi dolara za 300 aviona, među kojima je 260 uskotrupnih letelica tipa “737” i 40 širokotrupnih aviona “787” i “777”.

Industrijski konglomerat DŽeneral elektrik (GE) potpisao je tri komercijalna ugovora sa kineskim partnerima u vrednosti od 3,5 milijardi dolara, dok je Kalkom sklopio tri neobavezujuća ugovora o prodaji 12 milijardi dolara vrednih poluprovodnika Sjaomiju, Opo-u i Vivu u naredne tri godine.

Ford je u saradnji sa kineskim partnerom Anhuej Cotje Automobil osnovao preduzeće za proizvodnju električnih vozila za prodaju na kineskom tržištu, u vrednosti od 756 miliona dolara.

izvor: tanjug

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

17 − 14 =