“Ipak ćemo završiti kao prošle godine, očekivao sam više”

Odlične cene, ali usled nepovoljnih vremenskih uslova slabiji rod obeležili su stanje u poljoprivredi ove godine.

Tako je, prilikom posete Osečini gde je svečano otvorio manifestaciju “Sajam šljive”, ocenio ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović.

“Bila su velika očekivanja u aprilu i maju, ali ćemo ipak godinu završiti kao i prethodnu. Mislim, istog bruto društvenog proizvoda u poljoprivredi. Očekivao sam u junu korak više, ali jul i suše to nisu dozvolili”, rekao je ministar.

Nedimović nije krio svoje oduševljenje ovogodišnjim cenama voća.

“Malina je izašla na 400 dinara, neki kažu i da su prodavali i za više, kupina je bila još bolja od prethodne godine, šljiva nije loše, a rakija skoro nije bila ova cena”, kazao je ministar i precizirao da se za šljivu ove godine može dobiti i 60 dinara, a za onu koja ide u rakiju ili preradu 30 ili 40 dinara.

Ovo je dosta dobra cena u odnosu na poršlu godinu, rekao je Nedimović i naglasio da su u Podgorini zadovoljni malinom i kupinom i šljivom, koji su najvažniji proizvodi tog kraja.

Neko će zadovoljno trljati ruke u Srbiji: “Nisam čuo za veću cenu ikad”

Na privredno-turističkoj manifestaciji šljive koja slavi plavo zlato Podgorine moglo se čuti da je cena prošle godine bila i 20 dinara, da je dobar deo ovogodišnjeg roda stradao zbog mraza, ali i da to nije sprečilo izlagače da se okupe u velikom broju.

Predsednik opštine Nikola Tomić rekao je da je najvažnije bilo da voćarima omoguće da izlažu proizvode od šljiva – džem, pekmez, šljive, suve šljive, slatko, kolač ili domaću prepečenicu. Podsetio je da se na području opštine ubere oko 20 miliona kilograma šljive godišnje, a i da je Osečina rekoder u plasmanu tog suvog voća u Srbiji.

Jedan od izlagača kaže da ima oko 2.000 stabala, ali da je kasni mraz učino da ostanu bez plodova.

“Otkupna cena je odlična, snašli smo se da uradimo Sajam, da deo sirovine iznesemo na Sajam da bismo održali tradiciju učešća, a tu smo od 2006. godine, jedino nismo bili prošle godine zbog epidemije”, rekao je taj izlagač koji je dodao da ove godine može da se živi od šljive. Do sada je to bilo teško, naveo je on.

Internacionalni karakter Sajma dali su izlagači iz Belišča u Hrvatskoj koji su na Sajmu 15. put. I oni su izostali samo prošle godine iz dobro poznatih razloga, tu se kako navode osećaju jako dobro i imaju priliku da promovišu vino Jeruzalim, za koje su u četvrtak u Briselu dobili nagradu za njabolje, kao i za ulje Jeruzalem. Na sajmu je rečeno da je najveći izvoznik šljiva Agranela iz Valjeva i firma Jovanović iz tog kraja.

Nakon prošlogodišnjeg skromnog obeležavanja, ove godine posetioce očekuje bogat i raznovrstan program.

Sajamski dani počeli su 24. avgusta i svih dana Sajma u hali Sportskog centra biće izloženi najbolji proizvodi od šljiva lokalnih poljoprivrednika – rakija, dzem, pekmez, slatko od šljiva, šljivani kolači, karaban i mnogi drugi specijaliteti kao i štandovi privrednih proizvođača. Tu su i izložba mehanizacije, sadnog materijala, kuvanje pekmeza, sušenje šljive, pečenje i degustacija rakije, izložba Zlatne ruke, Trg starih zanata i mnogi drugi sadržaji.

Izvor: B92

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

14 − 3 =